Dźwigi HDS – czym są, jakie są ich rodzaje i do czego służą

październik 03 2016
Seba-Trans | Transport HDS

W dobie częstych podróży oraz budynków przewyższających kolejne piętra niezwykle ważnym aspektem jest posiadanie sprzętu, który umożliwi nam kolejną budowę lub przeprowadzkę firmy. I tu pojawia się miejsce na pojazd z dźwigiem hds. Niestety, przeciętnemu człowiekowi sama nazwa niewiele mówi. Czym zatem są wyżej wymienione dźwigi i w jaki sposób mogą nam pomóc?

Samobieżne dźwigi i żurawie zamontowane na dużych ciężarowych samochodach nazywane bywają dźwigiem hds. Na drogach, szczególnie w okolicach budów, często spotykamy nie jeden pojazd z dźwigiem hds.

CO TO JEST HDS?

Rozszyfrowanie skrótu hds  nie jest czymś specjalnie trudnym, to po prostu hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to urządzenie bardzo popularne i często wykorzystywane, głównie z powodu swojego zainstalowania na samochodzie ciężarowym, ponieważ taki dźwig ma bardzo duży udźwig oraz przemieszcza się bezproblemowo po drogach.

Wszelkie pojazdy ciężarowe z zainstalowanymi dźwigami hds są najbardziej wszechstronnymi pojazdami z możliwych rodzajów transportu ciężkiego.

RODZAJE DŹWIGÓW HDS

Kiedyś najprostszym rozwiązaniem był dźwig hds zamontowany na starze, na najbardziej popularnym w dawnych czasach samochodzie ciężarowym.

Dzisiaj przykładów tego rozwiązania jest bardzo dużo, dźwigi hds możemy podzielić ze względu na podwozie, na którym są zamontowane, na udźwig, na zasięg takiego dźwigu czy ze względu na osprzęt użyty do dźwigania.

Najpopularniejsze rodzaje dźwigów hds to:

– do użytku ogólnego: w tym rodzaju dźwigu wysięgnik pracuje poziomo lub pionowo; sprzęt ten jest montowany zazwyczaj na podwoziu pojazdu;

– do wycinki leśnej: zamiast haków występują specjalne chwytaki do przenoszenia drewna;

– dźwigi hds montowane zaraz za siedzeniem kierowcy; używane przeważnie w firmach transportowych;

– dźwigi hds również montowane w tylnej części, lecz dodatkowo ze skrzynią ładunkową.

Dźwigi HDS – czym są, jakie są ich rodzaje i do czego służąDOPASOWANIE POJAZDU DO HDS

Sam pojazd z dźwigiem hds, a raczej jego cechy od lat są takie same – samochody muszą być sprawne, posiadać wszelkie systemy zabezpieczeń. Podczas rozciągania zamontowanego żurawia samochód powinien być postawiony na podłożu stabilnym i twardym, zainstalowane w nim nóżki powinny być rozciągnięte i ustawione tak, by praca na dźwigu była bezpieczna, cały pojazd powinien być w bezpiecznym oddaleniu od napowietrznych linii wysokiego napięcia. W pojeździe z żurawiem, podczas jego pracy, powinny być włączone światła ostrzegawcze, zaciągnięty hamulec ręczny a pod koła samochodu ciężarowego należy podłożyć kliny.

Dźwigi hds nie są na samochodach ciężarowych montowane na stałe, można je przemieszczać z samochodu na inny samochód i jest to ich dodatkową zaletą. Sprzęt użyty do pracy zawsze powinien być sprawny.

JAK ZDOBYĆ UPRAWNIENIA?

Aby móc prowadzić pojazd z dźwigiem hds należy zdać kurs do tego uprawniający. Koszt takie kursu, wraz z egzaminem, wynosi ok. 700-800 zł i zawiera ok. 40 godzin dydaktycznych. Warunki, jakie trzeba spełnić to: ukończony 18. rok życia, zaświadczenie od lekarza uprawnionego do wykonywania badań profilaktycznych oraz prawo jazdy kategorii B lub C.

Praca na pojazdach z dźwigami hds powinna być zgodna według zasad i reguł BHP. Jedynym ważnym powodem, dla którego należałoby zakończyć korzystanie z robót tego rodzaju dźwigu są niesprzyjające warunki atmosferyczne, między innymi duże wiatry i zawieruchy.