Czym jest transport ponadgabarytowy?

luty 07 2017
Czym jest transport ponadgabarytowy? seba-trans transport hds

Bardzo często spotykamy się w życiu z pojęciem transportu ponadgabarytowego. W celu jego wyjaśnienia musimy w pierwszej kolejności zapoznać się z definicją transportu.

Czym jest transport?

Zatem transport to działalność świadczona przez firmy spedycyjne dostępne na rynku, polegająca na przewożeniu ładunków z miejsca ich nadania do punktu docelowego. Do wykonania usług transportowych potrzebni są przede wszystkim przeszkoleni pracownicy przewożący ładunki, przystosowane pojazdy oraz osoby odpowiedzialne za czynności organizacyjne i spedycyjne w firmie.

Na czym polega transport ponadgabarytowy?

Wynajem HDS KatowiceTransport ponadgabarytowy natomiast polega na przetransportowywaniu ładunków, które przekraczają dozwolone przez kodeks drogowy parametry. Mowa tutaj o długości, szerokości, wadze i nacisku na osie.

Najczęściej transport ponadgabarytowy przebiega nocą, kiedy jest najmniejsze natężenie ruchu. Kiedy jednak do transportu dochodzi w dzień możemy zauważyć, że transport jest eskortowany przez pilotów, którzy nadzorują sam przejazd i postój pojazdów ponadgabarytowych, ponieważ mogą utrudniać one codzienny ruch drogowy.

Co zaliczamy to towarów ponadgabarytowych?

Usługi dźwigowe Częstochowa HDS od Seba-Trans
Pracownik firmy Seba-Trans z Katowic w trakcie transportu towaru ponadgabarytowego.

Transportem ponadgabarytowym przewozi się duże maszyny rolnicze i budowlane, elementy konstrukcyjne mostów, pojazdy szynowe (tramwaje, lokomotywy, wagony), turbiny wiatrowe, silosy, hale stalowe, kontenery budowlane, wyroby betonowe i wiele innych ciężkich i niewymiarowych ładunków.

Firmy zajmujące się transportem ponadgabarytowym oferują również usługi dźwigowe, które polegają na załadowaniu ponadgabarytowego ładunku na specjalistyczny pojazd przystosowany do transportu oraz jego rozładunku. Wyszkoleni i doświadczeni operatorzy dźwigów zadbają o bezpieczeństwo ładunku.

Transport hds to połączenie usług transportowych i dźwigowych, więc pozwala to zmniejszyć koszty związane z wynajmem osobnego dźwigu. Samochód ciężarowy posiada na wyposażeniu ramię żurawia do szybkiego załadunku i rozładunku ładunku w miejscu docelowym. Na rynku jest wiele firm transportowych oferujących specjalistyczny transport hds oraz przewóz ładunków ponadgabarytowych różnego rodzaju. Wystarczy tylko wybrać jedną z nich i skorzystać z jej usług, aby przetransportować duże gabaryty.

Sprawdź: Korzyści wynikające z wykorzystania transportu HDS