Transport kontenerowy morski – czym jest i jakie są jego zalety

grudzień 28 2017
Transport kontenerowy morski - czym jest i jakie są jego zalety

Wiele podmiotów gospodarczych, importując i eksportując swoje towary, wybiera morską drogę transportu, kładąc nacisk na jego ekonomię oraz stosunkowo niskie koszty. Wśród rozwiązań tego typu przewozu, zdecydowanie dominuje transport kontenerowy morski, zarówno pełno-kontenerowy, jak i drobnicowy.

Ostatnio pisaliśmy na temat tego jak przetransportować kontener. Dzisiaj pozostaniemy w temacie kontenerów, jednak skupimy się na problematyce transportu kontenerowego morskiego.

Transport kontenerowy morski – co to takiego?

Transport kontenerowy jest specyficzną gałęzią logistyczną. Polega on na przewożeniu dużych ilości towarów za pomocą metalowych skrzyń przystosowanych do przewozu zarówno wielkich gabarytowo ładunków, jak i drobnicy. Wymiary kontenerów są uregulowane międzynarodowymi wymogami, co pozwala na dostosowanie odpowiedniego sprzętu usprawniającego załadunek i rozładunek.

Transport kontenerów może być realizowany drogą lądową lub morską. Do przewozu kontenerów w przypadku transportu kontenerowego morskiego wykorzystuje się specjalnie przystosowane statki, jak kontenerowce (statki o załadunku pionowym), semikontenerowce (statki częściowo przygotowane do przewozu kontenerów) czy rorowce (Ro-ro – Roll On / Roll Off).

W obrębie transportu kontenerowego można wyróżnić dwa typy: transport morski-oceaniczny oraz serwis dowozowy – uzupełniający. Pierwszy z nich łączy kontynenty i dostarcza towar do poszczególnych portów, drugi natomiast dowozi go drogami lądowymi do punktu docelowego.

Transport kontenerowy morski – zalety

Duża pojemność i niskie koszty

Transport kontenerowy morski jest doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców potrzebujących przewieźć dużą liczbę towarów przy jak najmniejszych kosztach.

Zdecydowaną zaletą takiego transportu jest fakt, że kontenery posiadają ogromną pojemność, dzięki czemu można przewieźć olbrzymią ilość towaru podczas jednego załadunku, co dzięki obniżeniu kosztów przewozu, wpływa znacznie na wysokość cen produktów.

Przewóz ładunku w całości

Inną, równie ważną zaletą, jest możliwość przewozu ładunku w całości, gdyż kontenery nie wymagają rozładowywania towarów za każdym razem, gdy trzeba go przenieść. Zapewnia to dostateczne bezpieczeństwo produktów oraz minimalizuje zagrożenie zagubienia się paczek czy zniszczenia towaru w przypadku wypadku drogowego, podczas dowożenia kontenera.

Wiele różnych typów

Bardzo istotną zaletą jest również to, że kontenery przystosowywane są do każdego rodzaju przewożonych produktów. Dostępne na rynku są kontenery chłodnicze, izotermiczne, ogrzewane czy termiczne oraz wentylowane do przewożenia ładunków organicznych. Dzięki nim bezpiecznie można przewozić produkty, które potrzebują określonych warunków i nie powinny być narażone na czynniki zewnętrzne.

———-
Firma Seba-trans realizuje drogowy transport kontenerów w dowolne miejsce w Polsce. Przy transporcie kontenerów wykorzystywane są specjalistyczne pojazdy ciężarowe, które wyposażone są w hydrauliczne żurawie, czyli tzw. HDS-y.